آیا خودروهای ایرانی در برابر سارقان امن هستند؟

rayan
148 بازدید

طبق آمار موجود، هر ساعت ۶ دستگاه خودرو در کشورمان به سرقت می‌رود که از این تعداد ۲ دستگاه آن مربوط به استان تهران است. معضل سرقت خودرو سال‌های زیادی است که مهمترین نگرانی صاحبان خودروهای ساخت داخل کشور است. این مشکل به صاحبان خودور محدود نمی‌شود و علاوه بر تحمیل زیان‌های مالی به کشور، مشکلاتی را برای نیروی پلیس، شرکت‌های بیمه و دستگاه قضایی ایجاد کرده است.

 

محبوبترین خودروهای ایرانی نزد سارقان خودروهای پُر تیراژی مثل پراید و گروه پژو هستند. این خودروها به نسبت استاندارهای جهانی کمترین میزان امنیت در برابر سارقان را دارند و برخی سارقانِ با تجربه به کمک شگردهای پیش پا افتاده در کم‌تر از ۲ دقیقه می‌توانند این ماشین‌ها را به سرقت ببرند. شرکت‌های سازنده‌ی خودرو در چند سال اخیر اقداماتی برای افزایش ضریب امنیت محصولاتشان انجام داده‌اند اما به گفته‌ی پلیس این اقدامات به هیچ وجه کافی نبوده و سارقان همچنان به راحتی قادر به دزدین پراید و پژو هستند.

 

با توجه به ضعف خودروهای داخلی در برابر سارقان، مهم‌ترین مسئله در بحث امنیت خودرو پیشگیری است. با آگاهی از روش‌های سارقان برای دزدین خودرو می‌توان تا حدی خطر سرقت را کاهش داد، اما سارقان خودرو همیشه یک قدم جلوتر از صاحبان خودروها و پلیس هستند. استفاده از وسایل کمکی مانند دزدگیر، قفل فرمان، قفل پدال، ایموبلایزر و سوییچ مخفی تا حدی سرعت عمل سارقان را کم می‌کنند ولی به هیچ وجه نمی‌توانند مانع از ربوده شدن خودرو شوند.

 

اشتباه بزرگی که برخی صاحبان خودرو انجام می‌دهند، خرید و نصب دزدگیرهای ارزان قیمت برای صرفه‌جویی در هزینه است که همین موضوع در بلند مدت باعث ایجاد خسارت مالی به صاحب خودرو خواهد شد. با فراگیر شدن دزدگیرها عملاً کارایی آن‌ها در متوقف کردن سارقان از بین رفته و تنها ویژگی آن‌ها ایجاد آلودگی صوتی در سطح شهر است. وسایل ضد سرقتِ دیگر نیز فقط برای ایجاد مزاحمت برای سارقان کارایی دارند و زمان مورد نیاز برای دزدین ماشین را افزایش می‌دهند. بنابراین اگر سارقی زمان کافی در اختیار داشته باشد به سادگی می‌تواند تمامی قفل‌ها را باز کند و ماشین را بدزدد. بنابراین اگر این وسایل پیشگیرانه مانع سرقت خودرو نشوند چه باید کرد؟

 

یکی از کاربردی‌ترین وسایل ضد سرقت که هم در پیشگیری و هم بازیابی خودرو در صورت به سرقت رفتن موثر است دستگاه ردیاب خودرو است. دستگاه ردیاب خودروی افرا قابلیت نصب بر روی تمامی خودروهای داخلی و خارجی را داراست و با سیم‌کارت‌های ایرانسل و همراه اول امکان ارسال و دریافت پیام را فراهم می‌کند. در صورتی که قفل درهای خودرو باز شوند و یا موتور ماشین روشن شود، ردیاب افرا به صورت خودکار از طریق ارسال پیام موضوع را به صاحب خودرو اطلاع می‌دهد تا صاحب خودرو خود بتواند مانع از سرقت خودرو شود یا موضوع را پلیس گزارش دهد. اگر هم سارق موفق به دزدین خودرو شود امکان خاموش کردن موتور ماشین از طریق ارسال پیام وجود دارد. اطلاعات کامل مسیر و سرعت خودور نیز به کمک کامپیوتر و تلفن هوشمند به سادگی قابل دسترس است تا در صورت دزدیده شدن، خودرو قابل بازیابی باشد. برای بررسی ویژگی‌های دیگر این محصول به قسمت «محصولات» در نوار بالای صفحه مراجعه کنید.

 

دسته بندی مقالات
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

آدرس دفتر مرکزی 

قم ، پردیسان ، بلوار شهید حسین مولوی ، پارک علم و فناوری ، ساختمان مروارید 11 ، طبقه 3

 

واحد پشتیبانی

021-28427551  ،  02533551405  ،  09391694144

 

واحد فروش 

021-28427551  ،  025-33551406  ،  09374860544

سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
ورود به سایت